Volvo FH Gl. 6x2 low boy semitrailer "Max Wild"
Product number:
308236
Listprice:
44,95 €
The construction company Max Wild has modernized its appearance which is why this vehicles is already released with the new corporate design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.9 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction company Max Wild has modernized its appearance which is why this vehicles is already released with the new corporate design.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 63.9 g |
| Release Date | January/February 2018 |