Volvo FH Gl. 6x2 45 ft. container semitrailer "GVT" (NL)
Product number:
307710
Listprice:
39,95 €
The Dutch GVT Group operates a fl eet of more than 150 trucks and 400 trailers, and specializes in container transports. Suitable for the container semitrailer the model railway manufacturer Märklin releases a container wagon set with a GVT container. With the adapter frame (item084192), the Herpa containers can also be mounted on a model railway.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | GVT Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Dutch GVT Group operates a fl eet of more than 150 trucks and 400 trailers, and specializes in container transports. Suitable for the container semitrailer the model railway manufacturer Märklin releases a container wagon set with a GVT container. With the adapter frame (item084192), the Herpa containers can also be mounted on a model railway.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | GVT Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | July/August 2017 |