Volvo FH Gl. 4 axle flat truck with loading crane, dolly and flattrailer with load "Riwatrans"
Product number:
308069
Listprice:
59,95 €
An entirely new vehicle combination in an exciting scale is presented for the series of the fictitious forwarding company Riwatrans. The four-axle Volvo truck with rear loading crane carries a 20 ft. container as power generator. A three-axle flatbed trailer is pulled via dolly and is loaded with two lattice girder parts of the Liebherr caterpillar crane.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 50 mm |
| Weight | 148.8 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
An entirely new vehicle combination in an exciting scale is presented for the series of the fictitious forwarding company Riwatrans. The four-axle Volvo truck with rear loading crane carries a 20 ft. container as power generator. A three-axle flatbed trailer is pulled via dolly and is loaded with two lattice girder parts of the Liebherr caterpillar crane.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 75 x 50 mm |
| Weight | 148.8 g |
| Release Date | November/December 2017 |