Volvo FH Gl. 30 bulk container truck „Obel“
Product number:
313841
Listprice:
39,95 €
Limburg in Hesse is home to the shipping company Obel, which is part of the Rail&Sea group. Herpa is producing a Volvo FH Globetrotter with a 30-ft. Rail&Sea silo container as a one-off miniature model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Limburg in Hesse is home to the shipping company Obel, which is part of the Rail&Sea group. Herpa is producing a Volvo FH Globetrotter with a 30-ft. Rail&Sea silo container as a one-off miniature model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | July/August 2021 |