Volvo FH Gl. 2020 Swedish combo “DB Schenker" / Lindas Akeri AB”
Product number:
314909
Listprice:
59,95 €
New type! New long trucks have been on the wish list of many collectors for a long time, and now, Herpa has realized an entirely new semitrailer including a dolly as well as a roof spoiler adapted to the new box height of the truck. First of all, this Volvo of the current series will be released with a dolly and a two-axle semitrailer with the lettering of our customer DB Schenker.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 136 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! New long trucks have been on the wish list of many collectors for a long time, and now, Herpa has realized an entirely new semitrailer including a dolly as well as a roof spoiler adapted to the new box height of the truck. First of all, this Volvo of the current series will be released with a dolly and a two-axle semitrailer with the lettering of our customer DB Schenker.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 136 g |
| Release Date | July/August 2022 |