Volvo FH Gl. 2020 Schmitz Ecoflex semitrailer “DHL”
Product number:
314626
Listprice:
39,95 €
New type! The new, aerodynamic semitrailer with the strikingly sloping rear is already in use internationally at DHL. Herpa realizes this new type in a unique limited edition, first with a new Volvo FH Globetrotter tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | traffic red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The new, aerodynamic semitrailer with the strikingly sloping rear is already in use internationally at DHL. Herpa realizes this new type in a unique limited edition, first with a new Volvo FH Globetrotter tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | traffic red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |