Volvo FH Gl. 2020 maximum equipment tractor, red
Product number:
313612
Listprice:
18,95 €
New type! This new red Volvo FH Globetrotter tractor is released by Herpa with maximum equipment. The bumpers and the radiator grille as well as the exterior mirrors are manufactured in the body color, true to the original.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! This new red Volvo FH Globetrotter tractor is released by Herpa with maximum equipment. The bumpers and the radiator grille as well as the exterior mirrors are manufactured in the body color, true to the original.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | July/August 2021 |