Volvo FH Gl. (2020) 6x2 container side loader trailer „Ancotrans/ONE“ (Hamburg)
Product number:
315531
Listprice:
49,95 €
Ancotrans was founded in Copenhagen in 1882 and today, the company handles more than 350,000 transports annually with 850 trucks dispatched through nine international offices. Herpa will first produce a current Volvo with a Hammar container side loader as a miniature model in the distinctive color scheme, loaded with a ONE refrigerated container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | dark green, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Ancotrans was founded in Copenhagen in 1882 and today, the company handles more than 350,000 transports annually with 850 trucks dispatched through nine international offices. Herpa will first produce a current Volvo with a Hammar container side loader as a miniature model in the distinctive color scheme, loaded with a ONE refrigerated container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | dark green, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2022 |