Volvo FH GL XL walking floor semitrailer "Lüdecke"
Product number:
121224
Listprice:
49,90 €
This is the model of the first showtruck of Lüdecke Armaturen from Amberg. This truck impressively replicates the original’s artistically very demanding airbrush varnish of airbrush artist Rüdiger Fieber from Amberg. As common with the truck highlights, driver and passenger can’t be missing in the cab. The limited edition model will be released in the typical Private Collection showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lüdecke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This is the model of the first showtruck of Lüdecke Armaturen from Amberg. This truck impressively replicates the original’s artistically very demanding airbrush varnish of airbrush artist Rüdiger Fieber from Amberg. As common with the truck highlights, driver and passenger can’t be missing in the cab. The limited edition model will be released in the typical Private Collection showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lüdecke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | July/August 2009 |