Volvo FH GL XL tank semitrailer "Ingo Dinges"
Product number:
121606
Listprice:
59,00 €
Airbrush artist Lothar Bohn has already designed many vehicles for the transport company Ingo Dinges from Grünstadt just like this new Volvo rigid tractor. The trailer of this combination was as chromed and features multiple prints just like the rigid tractor. The many chrome parts are especially laborious to produce making the vehicle a very special collectors’ item. The limited model is delivered in the well-known showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 250.3 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Airbrush artist Lothar Bohn has already designed many vehicles for the transport company Ingo Dinges from Grünstadt just like this new Volvo rigid tractor. The trailer of this combination was as chromed and features multiple prints just like the rigid tractor. The many chrome parts are especially laborious to produce making the vehicle a very special collectors’ item. The limited model is delivered in the well-known showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 250.3 g |
| Release Date | March/April 2015 |