Volvo FH GL XL rigid tractor"Phil Collins / SFT"
Product number:
110785
Listprice:
39,50 €
New type! The forwarding company SFT of Sascha Fleischmann is based in Küps, between Bayreuth and Coburg. Approx. 20 trucks and some vans are operated. Fleischmann himself drives this new Volvo FH with Phil Collins motifs. The rigid tractor highlight is releases with a new chassis casing, a frame cover and the elaborate half tone print.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SFT Phil Collins |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 93.5 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The forwarding company SFT of Sascha Fleischmann is based in Küps, between Bayreuth and Coburg. Approx. 20 trucks and some vans are operated. Fleischmann himself drives this new Volvo FH with Phil Collins motifs. The rigid tractor highlight is releases with a new chassis casing, a frame cover and the elaborate half tone print.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SFT Phil Collins |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 93.5 g |
| Release Date | March/April 2016 |