Volvo FH Gl XL refrigerated semitrailer "Regen Logistik / Bayerwald-Truck"
Product number:
121835
Listprice:
59,95 €
Airbrush artist Walter Rosner has designed a tractor-trailer combination of the forwarder Regen Logistik from Roding, east of Regensburg, with motifs from the holiday region Sankt Engelmar in the Bavarian Forest. More than 70prints make it a genuine truck highlight which is delivered in the familiar Showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Regen Logistik Bayerwald-Truck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 256.6 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Airbrush artist Walter Rosner has designed a tractor-trailer combination of the forwarder Regen Logistik from Roding, east of Regensburg, with motifs from the holiday region Sankt Engelmar in the Bavarian Forest. More than 70prints make it a genuine truck highlight which is delivered in the familiar Showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Regen Logistik Bayerwald-Truck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 256.6 g |
| Release Date | May/June 2018 |