Volvo FH GL XL refrigerated semitrailer "Gesuko / Mon Cherí"
Product number:
303514
Listprice:
34,50 €
New type! Based in Hauneck near Bad Hersfeld, the forwarder Gesuko also already operates the new Volvo FH with Globetrotter XL cab. This one pulls a trailer featuring the design of the well-knownchocolate brand Mon Cherí.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Gesuko Mon Chéri |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Traffic red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.8 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Based in Hauneck near Bad Hersfeld, the forwarder Gesuko also already operates the new Volvo FH with Globetrotter XL cab. This one pulls a trailer featuring the design of the well-knownchocolate brand Mon Cherí.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Gesuko Mon Chéri |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Traffic red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.8 g |
| Release Date | May/June 2014 |