Volvo FH GL XL refrigerated semitrailer "Gesuko / der 1.000.000ste Volvo"
Product number:
310024
Listprice:
44,95 €
The one millionth Volvo FH was handed over to Gesuko at the IAA 2018. Gesuko designed an impressive Schmitz refrigerated trailer to match the anniversary tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Gesuko |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.9 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The one millionth Volvo FH was handed over to Gesuko at the IAA 2018. Gesuko designed an impressive Schmitz refrigerated trailer to match the anniversary tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spedition Gesuko |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.9 g |
| Release Date | March/April 2019 |