Volvo FH GL XL refrigerated container semitrailer "NTK/OOCL"
Product number:
152280
Listprice:
22,50 €
The NTK (Neutrales Transport Kontor) Company, based in Bremerhaven, operates a networkof subsidiaries in Germany, Holland, Poland and Lettland – offering transportation services across Europe. Herpa releases a Volvo semitrailer loaded with a 40ft. OOCL container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NTK OOCL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The NTK (Neutrales Transport Kontor) Company, based in Bremerhaven, operates a networkof subsidiaries in Germany, Holland, Poland and Lettland – offering transportation services across Europe. Herpa releases a Volvo semitrailer loaded with a 40ft. OOCL container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NTK OOCL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.4 g |
| Release Date | May/June 2006 |