Volvo FH GL XL refrigerated box trailer "Johnny Cash / Gesuko"
Product number:
121637
Listprice:
59,00 €
After the enormous success of the Johnny Cash rigid tractor designed by Peter Litger, the company Gesuko has decided to commission the matching trailer. The well-known artist Peter Litger from Lohmar has once again proven his skills. Contrary to the rigid tractor from 2014 this model is equipped with the new Volvo light bar.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Johnny Cash Spedition Gesuko |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the enormous success of the Johnny Cash rigid tractor designed by Peter Litger, the company Gesuko has decided to commission the matching trailer. The well-known artist Peter Litger from Lohmar has once again proven his skills. Contrary to the rigid tractor from 2014 this model is equipped with the new Volvo light bar.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Johnny Cash Spedition Gesuko |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | May/June 2015 |