Volvo FH GL XL refrigerated box trailer "Heide Logistik"
Product number:
307017
Listprice:
44,95 €
Heide Logistik from Kirchlinteln already provided prototypes for some regionally released Herpa model vehicles. Next to top lights and beacon lights, the white front bumperface bar on the tractor stands out.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heide Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Heide Logistik from Kirchlinteln already provided prototypes for some regionally released Herpa model vehicles. Next to top lights and beacon lights, the white front bumperface bar on the tractor stands out.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Heide Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.4 g |
| Release Date | March/April 2017 |