Volvo FH GL XL refrigerated box semitrailer "Ralph Davies" (GB)
Product number:
305778
Listprice:
36,50 €
The first model of the forwarder Ralph Davies from the south of England was already released in 1989. This is a welcome addition for all of those collecting the model then.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ralph Davies Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black-and-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.2 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first model of the forwarder Ralph Davies from the south of England was already released in 1989. This is a welcome addition for all of those collecting the model then.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ralph Davies Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black-and-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.2 g |
| Release Date | March/April 2016 |