Volvo FH GL XL refrigerated box semitrailer "Kogler regfigerated logistics" (A)
Product number:
155052
Listprice:
23,50 €
The internationally operating transport company Kogler was founded in 2002 in the Austrian Kirchbichl. The small forwarder has meanwhile become a medium-sized company with 15 vehicles. Kogler has specialized in German-Italian traffic. The original of this model is a refrigerated box vehicle with a Volvo Globetrotter tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kogler Kühltransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The internationally operating transport company Kogler was founded in 2002 in the Austrian Kirchbichl. The small forwarder has meanwhile become a medium-sized company with 15 vehicles. Kogler has specialized in German-Italian traffic. The original of this model is a refrigerated box vehicle with a Volvo Globetrotter tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kogler Kühltransporte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | November/December 2008 |