Volvo FH GL XL refigerated box EuroCombi "Thomsen"
Product number:
156813
Listprice:
32,50 €
These fascinating, overlong trailers are operated by the forwarding company Thomsen, which has specialized in transporting provisions mainly in Scandinavia. The Volvo truck is equipped with an underfloor cooling unit.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thomsen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 118 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
These fascinating, overlong trailers are operated by the forwarding company Thomsen, which has specialized in transporting provisions mainly in Scandinavia. The Volvo truck is equipped with an underfloor cooling unit.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Thomsen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 75 x 35 mm |
| Weight | 118 g |
| Release Date | March/April 2010 |