Volvo FH GL XL Hooklift trailer pull with 2 power Units "Boels"
Product number:
307031
Listprice:
49,95 €
New type! At large construction sites and big events the big power generators of the rental company Boels are a common sight. The company specializes in rentingout construction machinery and equipment. The new power generators are based on 20 ft. containers which were converted with a floor assembly for the transport on hook lift vehicles.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Boels |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! At large construction sites and big events the big power generators of the rental company Boels are a common sight. The company specializes in rentingout construction machinery and equipment. The new power generators are based on 20 ft. containers which were converted with a floor assembly for the transport on hook lift vehicles.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Boels |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.6 g |
| Release Date | March/April 2017 |