Volvo FH GL XL FFB silo semitrailer "Spedition Freund"
Product number:
309806
Listprice:
49,95 €
The forwarding agency Freund from daughter offered itself a first show truck, painted by the sister of the managing director. The specially designed semitrailer serves Herpa as a model for this special truck model shortly after completion.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.4 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding agency Freund from daughter offered itself a first show truck, painted by the sister of the managing director. The specially designed semitrailer serves Herpa as a model for this special truck model shortly after completion.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freund Silo Fachspedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.4 g |
| Release Date | January/February 2019 |