Volvo FH GL XL Eurocombi "Tynjälä Oy" (SF)
Product number:
307024
Listprice:
59,95 €
The second overlong Trailer with a four-axle truck comes from Finland. Tynjälä Oy already provided two prototypes for Herpa miniatures – the current Volvo with customer advertisement now enhances the series. A genuine challenge for production since more than 50 print processes are necessary.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Oy Keitele Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 131.7 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The second overlong Trailer with a four-axle truck comes from Finland. Tynjälä Oy already provided two prototypes for Herpa miniatures – the current Volvo with customer advertisement now enhances the series. A genuine challenge for production since more than 50 print processes are necessary.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tynjälä Oy Keitele Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 36 mm |
| Weight | 131.7 g |
| Release Date | March/April 2017 |