Volvo FH GL XL curtain canvas semitrailer "Steinbach Logistik"
Product number:
309875
Listprice:
49,95 €
The more than 170 vehicles from Steinbach Logistik can be found on the roads all over Germany. Currently, the company, founded in 1963, has sent this Volvo FH on its journey, which will certainly become a highlight as a miniature model from Herpa.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinbach Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The more than 170 vehicles from Steinbach Logistik can be found on the roads all over Germany. Currently, the company, founded in 1963, has sent this Volvo FH on its journey, which will certainly become a highlight as a miniature model from Herpa.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinbach Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | January/February 2019 |