Volvo FH GL XL curtain canvas semitrailer "Pollock" (GB)
Product number:
305686
Listprice:
39,50 €
Herpa now releases the second model of the Scotland-based forwarder Pollock. The current Volvo with 6x2 chassis pulls an encased curtain-canvas trailer in the forwarder’s striking company colors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pollock Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.7 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa now releases the second model of the Scotland-based forwarder Pollock. The current Volvo with 6x2 chassis pulls an encased curtain-canvas trailer in the forwarder’s striking company colors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pollock Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.7 g |
| Release Date | March/April 2016 |