Volvo FH GL XL curtain canvas semitrailer "EM Rogers" (GB)
Product number:
302463
Listprice:
29,50 €
Northampton-based EM Rogers operates 65 vehicles Europe-wide every day. As miniature model, we release a six-axle semitrailer with Volvo rigid tractor, typical in England.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EM Rogers Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.7 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Northampton-based EM Rogers operates 65 vehicles Europe-wide every day. As miniature model, we release a six-axle semitrailer with Volvo rigid tractor, typical in England.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | EM Rogers Großbritannien |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.7 g |
| Release Date | July/August 2013 |