Volvo FH GL XL curtain canvas semitrailer "Bluewater"
Product number:
153850
Listprice:
23,00 €
For the fans of Scandinavian trucks, we extend the collection with this Volvo semitrailer in the design of the Danish company Bluewater. The model will carry the authentic designs and the large Globetrotter driver’s cabin in XL size.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bluewater |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the fans of Scandinavian trucks, we extend the collection with this Volvo semitrailer in the design of the Danish company Bluewater. The model will carry the authentic designs and the large Globetrotter driver’s cabin in XL size.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bluewater |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | September/October 2007 |