Volvo FH GL XL chromium plated tank semitrailer "Ingo Dinges / The Viking"
Product number:
121316
Listprice:
49,90 €
The famous airbrush artist Lothar Bohn from Hambrücken designed the new chrome-plated semitrailer of the forwarding company Ingo Dinges from Obrigheim in Rhineland-Palatinate. The small forwarder specializes in transporting liquid goods. The model is released as High-Tech vehicle featuring elaborate prints and lots of accessories and is delivered in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The famous airbrush artist Lothar Bohn from Hambrücken designed the new chrome-plated semitrailer of the forwarding company Ingo Dinges from Obrigheim in Rhineland-Palatinate. The small forwarder specializes in transporting liquid goods. The model is released as High-Tech vehicle featuring elaborate prints and lots of accessories and is delivered in a Private Collection showcase.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 255 g |
| Release Date | November/December 2010 |