Volvo FH GL XL 20ft. container semitrailer "NYK"
Product number:
154314
Listprice:
24,50 €
The NYK Line company (Japanese: Nippon Yusen Kaisha) was founded in 1885 as part of the Mitsubishi concern and is one of the world’s biggest shipping company and is member of the Grand Alliance. The NYK group is worldwide represented by approx. 48.000 employees and has meanwhile established one of the world’s biggest transport- and logistic networks. The Herpa model is a container semitrailer with a 20ft “Open Top container” and a 20ft. container. The latter is a mold novelty and replaces the former containers with framework and six side walls.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NYK Line |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | March/April 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The NYK Line company (Japanese: Nippon Yusen Kaisha) was founded in 1885 as part of the Mitsubishi concern and is one of the world’s biggest shipping company and is member of the Grand Alliance. The NYK group is worldwide represented by approx. 48.000 employees and has meanwhile established one of the world’s biggest transport- and logistic networks. The Herpa model is a container semitrailer with a 20ft “Open Top container” and a 20ft. container. The latter is a mold novelty and replaces the former containers with framework and six side walls.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | NYK Line |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.6 g |
| Release Date | March/April 2008 |