Volvo FH GL XL 2020 Electric refrigerated box semitrailer truck "Schöni" (Switzerland)
Product number:
319706
Listprice:
49,95 €
The transport company Schöni from Rothrist in Switzerland has its first electrically powered Volvo FH in operation. The Herpa model is being produced in a limited edition with a refrigerated trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schöni |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | News IV, September/October 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The transport company Schöni from Rothrist in Switzerland has its first electrically powered Volvo FH in operation. The Herpa model is being produced in a limited edition with a refrigerated trailer.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schöni |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | News IV, September/October 2025 |