Volvo FH GL XL 08 box-semitrailer "Christmas 2010"
Product number:
157865
Listprice:
39,50 €
No Christmas without Herpa Christmas truck. This time, you could have a box semitrailer in Christmas outfit underneath your tree, pulled by the new Volvo FH Globetrotter. We therefore continue a tradition, which was launched in 1986. The model is now the 26th model of this extraordinary series.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
No Christmas without Herpa Christmas truck. This time, you could have a box semitrailer in Christmas outfit underneath your tree, pulled by the new Volvo FH Globetrotter. We therefore continue a tradition, which was launched in 1986. The model is now the 26th model of this extraordinary series.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2010 |