Volvo FH GL tank container semitrailer "Stermann"
Product number:
304269
Listprice:
34,50 €
The Sterman group has been active in the bulk transport industry for over 50 years. Next to tank and container vehicles other special vehicles are operated.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.7 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Sterman group has been active in the bulk transport industry for over 50 years. Next to tank and container vehicles other special vehicles are operated.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stermann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.7 g |
| Release Date | March/April 2015 |