Volvo FH GL Swapcontainer semitrailer "Anhalt"
Product number:
304702
Listprice:
36,50 €
At Herpa, the miniature models of the forwarder Anhalt have a longtime tradition. The model of the current Volvo FH rigid tractor is painted in company colors and pulls a trailer with a swap container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Anhalt Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sapphire blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.1 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At Herpa, the miniature models of the forwarder Anhalt have a longtime tradition. The model of the current Volvo FH rigid tractor is painted in company colors and pulls a trailer with a swap container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Anhalt Logistics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sapphire blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 73.1 g |
| Release Date | May/June 2015 |