Volvo FH GL rigid tractor, pure white
Product number:
158022-003
Listprice:
12,50 €
The current Volvo Globetrotter tractor with lowered driver’s cabin enhances the rigid tractor assortment.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 34.3 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Volvo Globetrotter tractor with lowered driver’s cabin enhances the rigid tractor assortment.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 34.3 g |
| Release Date | January/February 2014 |