Volvo FH GL refrigerated semitrailer "H.P. Therkelsen" (DK)
Product number:
304559
Listprice:
32,50 €
H.P. Therkelsen, operating Europe-wide, is one of the leading companies for refrigerated transports in Denmark. Currently the new Volvo rigid tractors are acquired of which Herpa realized a one-time edition batch.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.P.Therkelsen Dänemark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
H.P. Therkelsen, operating Europe-wide, is one of the leading companies for refrigerated transports in Denmark. Currently the new Volvo rigid tractors are acquired of which Herpa realized a one-time edition batch.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | H.P.Therkelsen Dänemark |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.8 g |
| Release Date | March/April 2015 |