Volvo FH GL refrigerated box trailer "Riwatrans"
Product number:
152785
Listprice:
22,00 €
Historical and modern Riwatrans Trucks are the next supplements to the Herpa Riwatrans-Series. The Volvo FH, with its refrigerated box trailer, is the modern part of this Transportation Company, which only exists as scale Herpa models. The historical part is a model which has not been around for quite some time: The Ackermann Freuhauf Truck, a model which was first released by Herpa in 1980. In order to increase transportation volume capacity, the sleeper was position on top of this MB S cabin: A so-called Topsleeper. With a special H-coupler, the distance between the tractor and the trailer could be shortened, also allowing for more capacity.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Historical and modern Riwatrans Trucks are the next supplements to the Herpa Riwatrans-Series. The Volvo FH, with its refrigerated box trailer, is the modern part of this Transportation Company, which only exists as scale Herpa models. The historical part is a model which has not been around for quite some time: The Ackermann Freuhauf Truck, a model which was first released by Herpa in 1980. In order to increase transportation volume capacity, the sleeper was position on top of this MB S cabin: A so-called Topsleeper. With a special H-coupler, the distance between the tractor and the trailer could be shortened, also allowing for more capacity.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | November/December 2006 |