Volvo FH GL low boy semitrailer „Rensink“ (NL)
Product number:
309523
Listprice:
49,95 €
The forwarder Rensink is based in Almelo, the Netherlands, and mainly operates heavy-load transports. Herpa realized a Volvo heavy-load tractor with a five-axle semi-lowloader trailer built by Popp.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rensink Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Bronze |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Rensink is based in Almelo, the Netherlands, and mainly operates heavy-load transports. Herpa realized a Volvo heavy-load tractor with a five-axle semi-lowloader trailer built by Popp.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rensink Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Bronze |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | November/December 2018 |