Volvo FH GL Jumbo refrigerated semitrailer "Zentis"
Product number:
301558
Listprice:
29,50 €
Another semitrailer of the Aachen-based jam manufacturer Zentis is released with a new product promotion and the current Volvo rigid tractor. Next to the well-known DAF rigid tractors, Zentis currently also operates Volvo rigid tractors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zentis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.4 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another semitrailer of the Aachen-based jam manufacturer Zentis is released with a new product promotion and the current Volvo rigid tractor. Next to the well-known DAF rigid tractors, Zentis currently also operates Volvo rigid tractors.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Zentis |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.4 g |
| Release Date | November/December 2012 |