Volvo FH GL interchangeable curtain canvas trailer "Wandt"
Product number:
301152
Listprice:
29,50 €
The forwarder Wandt from Brunswick operates several Volvo FH rigid tractors for its truck-trailer combinations. In the beginning of 2010, the long-standing company has revised its company logo, which is premiered on this model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.2 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Wandt from Brunswick operates several Volvo FH rigid tractors for its truck-trailer combinations. In the beginning of 2010, the long-standing company has revised its company logo, which is premiered on this model.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Dark green / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.2 g |
| Release Date | September/October 2012 |