Volvo FH GL Globetrotter rigid tractor, yellow orange
Product number:
303767-002
Listprice:
14,95 €
The new Volvo FH Globetrotter rigid tractor will enhance the Herpa range with a yellow-orange driver’s cab – creating interesting combination possibilities withvarious trailers.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | yellow orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.4 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Volvo FH Globetrotter rigid tractor will enhance the Herpa range with a yellow-orange driver’s cab – creating interesting combination possibilities withvarious trailers.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | yellow orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 37.4 g |
| Release Date | March/April 2015 |