Volvo FH GL glass transporter semitrailer "Lannutti" (I)
Product number:
301282
Listprice:
29,50 €
The flashy vehicles of the Italian-based forwarder Lanutti are operated Europe-wide. 300 trailers with various rigid tractors are always on the roads to transport glass.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lannutti |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.9 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The flashy vehicles of the Italian-based forwarder Lanutti are operated Europe-wide. 300 trailers with various rigid tractors are always on the roads to transport glass.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lannutti |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 74.9 g |
| Release Date | September/October 2012 |