Volvo FH GL glass transporter semitrailer "Deltatrans" (PL)
Product number:
305754
Listprice:
36,50 €
Deltatrans from Poland has been operating Europe-wide since 1989. Familiar are especially the red-silver glass transporters which Herpa offers with a new Volvo FH rigid tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deltatrans Polen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red / red-silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.7 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Deltatrans from Poland has been operating Europe-wide since 1989. Familiar are especially the red-silver glass transporters which Herpa offers with a new Volvo FH rigid tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deltatrans Polen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red / red-silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.7 g |
| Release Date | March/April 2016 |