Volvo FH GL dump semitrailer "Holcim"
Product number:
158534
Listprice:
19,50 €
Holcim Deutschland AG is a subsidiary of the worldwide active Holcim Ltd. with headquarters in Switzerland. The current Volvo with trough trailer is operated to transport construction material.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Holcim |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Holcim Deutschland AG is a subsidiary of the worldwide active Holcim Ltd. with headquarters in Switzerland. The current Volvo with trough trailer is operated to transport construction material.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Holcim |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | May/June 2011 |