Volvo FH Gl curtain canvas semitrailer "Wandt / Oettinger Bier"
Product number:
158367
Listprice:
26,50 €
Since 2009, the Oettinger brewery group has been operating a subsidiary in Brunswick. The forwarder Wandt from Brunswick designed a trailer according to the customer’s specifications, which is pulled by a Volvo rigid tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 2009, the Oettinger brewery group has been operating a subsidiary in Brunswick. The forwarder Wandt from Brunswick designed a trailer according to the customer’s specifications, which is pulled by a Volvo rigid tractor.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | May/June 2011 |