Volvo FH GL curtain canvas semitrailer "Wandt/Oettinger"
Product number:
311342
Listprice:
39,95 €
The Brunswick-based transport company Wandt also operates its vehicles for the Oettinger Brewery of Bavaria. A modern Volvo tractor of the shipping company pulls the newly purchased trailer with Oettinger branding.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green-white silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.1 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Brunswick-based transport company Wandt also operates its vehicles for the Oettinger Brewery of Bavaria. A modern Volvo tractor of the shipping company pulls the newly purchased trailer with Oettinger branding.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green-white silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.1 g |
| Release Date | January/February 2020 |