Volvo FH GL 6x2 rigid tractor with headlights and two flashing lights, moss green
Product number:
305792-005
Listprice:
21,95 €
The new three-axle Volvo FH Globetrotter rigid tractor enhances the Herpa range in moss green with new frame cover as well as the Volvo lamp bar.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | moss green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new three-axle Volvo FH Globetrotter rigid tractor enhances the Herpa range in moss green with new frame cover as well as the Volvo lamp bar.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | moss green |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | September/October 2019 |