Volvo FH GL 20 ft. bulk container semitrailer "Bruhn"
Product number:
303866
Listprice:
29,50 €
New type! The 20 ft. bulk container with upper filling domes and modified front enhances the Herpa container range. At first, a model featuring the design of the shipowning company Bruhn is released.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bruhn Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.9 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The 20 ft. bulk container with upper filling domes and modified front enhances the Herpa container range. At first, a model featuring the design of the shipowning company Bruhn is released.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bruhn Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cobalt blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70.9 g |
| Release Date | September/October 2014 |