Volvo FH flat Roof bulk Container truck Trailer "Alfred Talke"
Product number:
309363
Listprice:
39,95 €
The forwarder Talke also operates the current Volvo FH with flat cab roof. As Herpa miniature, the new tractor pulls a container chassis loaded with a 40 ft. pressure silo Container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.6 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Talke also operates the current Volvo FH with flat cab roof. As Herpa miniature, the new tractor pulls a container chassis loaded with a 40 ft. pressure silo Container.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94.6 g |
| Release Date | September/October 2018 |