Volvo FH FD Doll long timber truck, black/red
Product number:
313575
Listprice:
49,95 €
As a neutral vehicle in an appealing and eye-catching color scheme, a Doll log transporter with a Volvo FH tractor unit appears in the Herpa range for the first time. The black vehicle with red applications is equipped with a red loading crane and two-piece chrome rims.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 76 x 36 mm |
| Weight | 122.5 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As a neutral vehicle in an appealing and eye-catching color scheme, a Doll log transporter with a Volvo FH tractor unit appears in the Herpa range for the first time. The black vehicle with red applications is equipped with a red loading crane and two-piece chrome rims.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 76 x 36 mm |
| Weight | 122.5 g |
| Release Date | May/June 2021 |