Volvo FH FD 2020 tractor, corn yellow
Product number:
313735-002
Listprice:
18,95 €
After only a very short period of unavailability, the 3-axle Volvo flat-roof tractor of the FH5 generation now appears in corn yellow, replacing the red first edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | corn yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After only a very short period of unavailability, the 3-axle Volvo flat-roof tractor of the FH5 generation now appears in corn yellow, replacing the red first edition.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | corn yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2023 |